"Vítejte na webu MBA school. Najdete zde všechny informace potřebné k zahájení studia v některém z manažerských MBA programů. Zařaďte se mezi manažerskou elitu a nastartujte Vaši pracovní kariéru ziskáním titulu MBA."

Home   Studium MBA   MBA v češtině či angličtině

MBA v češtině či angličtině

V současné době fungují v České republice na čtyři desítky škol, které nabízejí MBA vzdělávací program. Většina z nich nabízí program MBA v češtině, jen u některých je možnost studia v angličtině. Jakou jazykovou formu si vybrat a má tato volba vliv na vážnost MBA titulu?

Personaliste a MBAPředně je třeba zopakovat, že MBA není původně český titul, ale titul z amerických obchodních škol. Mezi prvními nositeli MBA titulu v českých zemích byli lidé, kteří studovali nebo pracovali v zahraničí a dostali možnost MBA na některé zahraniční škole vystudovat. Silná poptávka po studiu MBA v češtině ale udělala své a tak v mateřském jazyce může MBA studovat kdokoli. Přiklonit se k té nebo k té jazykové variantě ale nelze tak snadno. Obecně ale platí jedna věc: Angličtina je pro manažera, obchodního zástupce a v podstatě pro každého pracovníka s určitou mírou zodpovědnosti jazykem číslo jedna a v mnoha firmách se její znalost považuje za naprostou samozřejmost. Za takovou samozřejmost, že ji snad ani není třeba uvádět u osobního pohovoru. Za standard v mnoha západních zemích se dnes považuje znalost alespoň dvou světových jazyků a alespoň komunikativní úroveň v jiném jazyce.

Personalisté se všeobecně shodnou v tom, že pokud na pohovor dorazí na první pohled profesně dobře vypadající uchazeč s MBA za jménem, ale jeho angličtina je mizerná, ztrácí ihned body. MBA a angličtina k sobě zkrátka patří a nezáleží na tom, zda dotyčná MBA v angličtině studoval nebo se cizí jazyk naučil jakýmkoli jiným způsobem. Manažer se dnes bez angličtiny zkrátka neobejde. V případě studia MBA v češtině jsou personalisté mírně opatrnější a znalost cizího jazyka prověřují důkladněji.

Při zvažování nabídek MBA škol v ČR, a pomineme v tomto případě studium v zahraničí, netřeba zvažovat, zda je lepší či horší anglická nebo česká jazykové verze, rozhodují jiné faktory. Záleží na kvalitě školy, na jejím dobrém jménu, na její náročnosti a také na lidech, kteří na škole působí jak profesoři či lektoři. MBA je považováno za velmi prakticky zaměřené vzdělávání a pro studenta je proto zásadní čerpat zkušenosti z praxe, z praxe ostatních úspěšnějších manažerů či podnikatelů. Pokud tvoří tým lektorů nebo tutorů zkušení lidé s vynikající pověstí, zkrátka příklady hodné následování, je v podstatě jedno, zda se studium samotné uskutečňuje v českém nebo jiném jazyce. Záleží pouze na zkušenostech a informacích, které od jiných úspěšných student získává. Pokud program vystuduje v angličtině, je to plus, ke kterému budou personalisté bezpochyby přihlížet, protože zkrátka a dobře vypadá lépe, pokud někdo dokázal vystudovat program v cizím jazyce. Je to jakási záruka toho, že jazyk sám o sobě jistě ovládá na potřebné úrovni. Za zmínku rovněž stojí, že na opravdu kvalitních školách často vyučují i zahraniční lektoři a znalost cizího jazyka je pro komunikaci proto naprosto zásadní. Co se týče titulů získaných v ČR a v zahraničí, vždy bude v životopise lépe vypadat a vždy bude plusem pro nositele titulu, pokud prokáže, že jej získal v zahraničí. Zahraniční manažerský titul ze školy s dobrým jménem bude mít téměř vždy vyšší váhu než stejný titul z jakékoli české školy.

„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ Jan Werich