"Vítejte na webu MBA school. Najdete zde všechny informace potřebné k zahájení studia v některém z manažerských MBA programů. Zařaďte se mezi manažerskou elitu a nastartujte Vaši pracovní kariéru ziskáním titulu MBA."

Home   Blog   Řešíte kde studovat MBA? Možnosti jsou neomezené

Řešíte kde studovat MBA? Možnosti jsou neomezené

Jste už rozhodnuti, že budete studovat MBA, máte zajištěné financování, sestavený rozpočet a řešíte kde studovat MBA kurz? Jde o rozhodnutí, které na dlouho ovlivní Váš profesní život, proto věnujte otázce kde studovat MBA náležitou pozornost. Samozřejmě, pokud nebude první volba správná, lze titul MBA získat na jiné škole. Ztráta financí, ale zejména času je ale při prvním špatném rozhodnutí značná.

kde studovat MBATitul MBA má na trhu práce cenu pouze tehdy, pokud jej udělila mezinárodně uznávaná instituce – vysoká škola, univerzita nebo známá obchodní manažerská škola. V tomto ohledu pomineme nutnost předem zvažovat a posuzovat kvalitu MBA školy. Tomuto tématu se věnujeme v jiném přípěvku. V následujícím tetu se zaměříme spíše na možnosti studia MBA v různých částech světa s přihlédnutím ke kvalitě MBA školy.

Pokud máte v úvahách jasno a odpovědi na otázku kde studovat MBA se točí kolem České republiky, je preferovanou možností studium MBA v Praze. V hlavním městě funguje několik ryze českých škol, dostupné jsou i zahraniční MBA programy nabízené českým garantem, širší jsou i možnosti studia v cizím jazyce, nejčastěji v angličtině. Pokud tedy uvažujete spíše v tuzemsku, první volbou by asi mělo být studium MBA v Praze. Jak jsme zmiňovali v článku věnovanému tomuto tématu, pokud je to jen trochu možné, v preferencích by mělo převažovat cizojazyčné studium. Hodnocení ze strany personalistů bude v případě MBA kurzu absolvovaného v cizí řeči jednoznačně pozitivnější než v případě ryze českého programu v mateřském jazyce.

V případě, že nejste omezeni např. nutností přítomnosti na pracovišti nebo nejste dočasně nijak vázáni k ČR, větší váhu bude mít titul ze zahraničí. Zde jsou možnosti studia MBA podstatně širší než v České republice a rozhodování, kterou školu a kde si vybrat, je daleko komplikovanější. V případě rozhodnutí studovat MBA v zahraničí jsou základním problémem finanční náklady studia. I průměrná zahraniční škola bude na školném stát násobně více než jedna z lepších škol v České republice. Náklady na život budou obecně vzato rovněž na jiné úrovni. S tímto je třeba při plánování studia MBA kurzu v zahraničí počítat. Nejsou-li aktuálně peníze k dispozici, řešením jsou různé typy úvěrů na studium. Předem je ale potřeba propočítat případnou návratnost. Možností, jak náklady alespoň částečně snížit, je práce v zahraničí při studiu, což Vám rozhodně pomůže při následném pracovním uplatnění, nehledě na zdokonalení v cizím jazyku. Možností jsou i různé typy stipendií, které jsou obvyklé zejména v anglicky mluvících zemích. Před zahájením studia určitě prostudujte webové stránky vybrané školy a možná objevíte možnost, jak svou šanci na stipendium zvýšit. Velmi běžnou formou stipendií jsou stipendia prospěchová, díky kterým můžete vždy po ukončení semestru nebo ročníku získat velmi podstatnou část školného zpět.

MBA v anglicky mluvících zemích

Pokud je odpověď na problém kde studovat MBA jakákoli anglicky mluvící země a peníze až tak nerozhodují, nabízí se Spojené státy americké coby kolébka MBA škol, Kanada nebo Velká Británie. Vyhledávanou lokalitou jsou rovněž Austrálie a Nový Zéland. Náklady na studium MBA jsou v případě anglicky mluvících zemí ale značné, zejména to platí o severoamerických školách. V nabídce najdete stovky MBA škol a MBA institutů s dlouhou historií a úctyhodným seznamem absolventů, kteří jsou všeobecně uznávanými autoritami ve světě top manažerů. Budoucí zaměstnavatel rovněž titul ze severoamerické školy, obzvláště ze školy ze Spojených států amerických, ocení zdaleka nejvíce. Pokud preferujete geograficky bližší zemi, dlouhou tradici studia na obchodních školách nabízí Velká Británie. Mírný rozdíl je v délce studia. Zatímco severoamerické programy trvají většinou dva roky, evropské jsou častěji koncipovány jako jednoroční až osmnáctiměsíční.

Trochu exoticky bude působit titul MBA z některé školy v Austrálii a na Nové Zélandu. Pokud ale chcete strávit nějaký čas i zaměstnáním v těchto státech, je studium MBA jednou z nejlepších vstupenek do manažerských pozic na tamním trhu práce.

Evropské státy a studium MBA

Široké možnosti kvalitního MBA studia se naskýtají v Evropě. Kvalitní a mezinárodně uznávané MBA školy najdete v každé západoevropské zemi. Pokud plánujete zůstat pracovně nějaký čas v Německu, Španělsku, Švýcarsku apod., je studium MBA dobrou cestou, jak pracovní kariéru na tomto trhu zahájit. Rovněž lze studium doporučit těm, kteří se potřebují zdokonalit v některém z jazyků, které studují – Francouzština, Němčina atd. Velmi vyhledávané, kvalitní a uznávané školy s dlouhou tradicí se nachází ve Francii. Náklady na studium jsou většinou nižší než v případě anglicky mluvících zemí, v porovnání s náklady v ČR jde ale o jinou úroveň. Výhodou je členství v Evropské unii, odpadá Vám tak řada starostí s povolením k pobytu nebo s pracovním povolením.

Studium MBA v Asii či Africe

Studium MBA v AsiiPokud v úvahách kde studovat MBA máte jiné ambice a chcete se podívat do mírně exotičtějších zemí, výrazně roste nabídka škol v Africe a na asijském kontinentu. Ještě donedávna byly asijské země často brány jako velká fabrika pro Evropu a severní Ameriku. Dnes je situace radikálně odlišná a řada asijských zemí se řadí k významným mezinárodním obchodním centrům. Platí to například o Singapuru, jehož MBA školy patří v žebříčcích kvality MBA studia vždy k celosvětové špičce. Top manažerské školy najdete rovněž v Jižní Koreji, Japonsku ale také Číně. Studovat lze jak v jazyce té které země, tak v angličtině, která je považována za mezinárodní jazyk obchodu. Pokud k angličtině přidáte ještě alespoň komunikativní úroveň některého z asijských jazyků, máte o slušnou profesní kariéru v podstatě postaráno.

Co se týče Afriky, je tam situace odlišnější, i když i tento region se co do vzdělanosti výrazně rozvíjí. Pokud hledáte kvalitní školu s mezinárodní reputací, zamiřte do Jihoafrické republiky, kde funguje řada kvalitních MBA škol. Vystudovat lze i v řadě jiných afrických zemí, předem je ovšem nutné důkladně posuzovat kvalitu poskytovatele vzdělání. Titul MBA ze školy na předměstí Ouagadougou sice bude platný, ale o jeho váze lze přinejmenším pochybovat.

Studovat lze i MBA online

V několika příspěvcích jsme zmiňovali zahraniční vzdělání, které by mělo být prioritou a na které budou budoucí zaměstnavatelé pozitivněji nahlížet. Pokud jste ale plně zaměstnaným člověkem, studium v zahraničí většinou z časových důvodů odpadá. I tak ale nemusí být řešení problému kde studovat MBA jednoznačné. Řada zahraničních MBA škol nabízí alternativy ve formě online studia, kdy prezenční přítomnost ve škole je nutná např. pouze při závěrečných zkouškách. Samostudium je ovšem jednou z nejnáročnějších forem, u které je nutná neustálá motivace. Tomuto problému se budeme věnovat v jednom z následujících příspěvků.

12 Comments so far:

 1. Jana Lepková napsal:

  Rozhodně v zahraničí, jedině tam má titul potřebnou váhu. Sama jsem dělala školu v Anglii a část kurzu v Česku a rozdíl je markantní…

 2. Carolina napsal:

  Ano, rozdíl v MBA v západní Evropě a u nás je velký, protože nejde právně o stejný typ vzdělání. V Anglii je to magisterský titul a v ČR profesní. Někdo si nemůže dovolit statisícové částky a nechystá se za kariérou do zahraničí. Manžel vystudoval MBA na Business Institutu (http://www.businessinstitut.cz/). Chvíli na to dostal skvělou pracovní nabídku a z těch informací ze studia čerpá pořád. Takže bych nesouhlasila s tím, že k něčemu je pouze titul ze zahraničí.

 3. Majka napsal:

  Súhlasím s komentárom vyššie, že štúdium v zahraničí má o veľa lepšiu váhu, ale povedzme si pravdu, nie každý si môže dovoliť žiť a študovať v zahraničí :) Tiež som chcela študovať MBA na zahraničnej škole, ale keď už človek má rodinu a záväzky, nie je až tak možné odísť. Avšak, musím podotknúť, že som sa prihlásila na MBA štúdium aj u nás na SR, v Bratislave na http://www.businessinstitut.sk čo je odnož školy sídliacej v Prahe. A bola som milo prekvapená. Vďaka časovej flexibilite som sa mohla venovať deťom ale aj vyštudovať a splniť si sen manažérky.

 4. Daniel napsal:

  Páni, a to mě docela překvapilo,že i v Africe se dá MBA studovat. Koukám, že MBA studium je populární po celém světě 😀 A nejvíce mě těší i toto: http://www.ustavprava.cz/blog/2018/02/jak-se-akceptuje-titul-mba-zahranici/ že můžete tento titul získat i zde a mít i tak pěkné uplatnění ve světě :)

 5. Johnd274 napsal:

  Rattling nice pattern and good subject matter, hardly anything else we need D. fkeedadaebkg

 6. VasilkoCog napsal:

  is germany

  03b0 is kaufen dortmund

 7. LeilaCog napsal:

  discount fda is

  bfcf is muy barato

 8. DasiyaCog napsal:

  effetti is vista

  62ed we use it cheap is daily

 9. DanaCog napsal:

  precio del is en espaa

  bf25 be cheap is pill online

 10. Johnd502 napsal:

  Link exchange is nothing else but it is just placing the other persons weblog link on your page at proper place and other person will also do similar in support of you. eadkakddbgfa

 11. Johne408 napsal:

  reverse lookup cell phone free christian louboutin shoes you are dccdbddbekef

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

„Muži nedovedou ocenit vlastní ženy. To přenechávají druhým.“ Oscar Wilde