"Vítejte na webu MBA school. Najdete zde všechny informace potřebné k zahájení studia v některém z manažerských MBA programů. Zařaďte se mezi manažerskou elitu a nastartujte Vaši pracovní kariéru ziskáním titulu MBA."

Home   Blog   MPA titul – výhoda ve veřejné správě

MPA titul – výhoda ve veřejné správě

O tom, že nositel MBA titulu za jménem může počítat s určitou výhodou na trhu práce, jsme se zmiňovali v několika předešlých příspěvcích. Zkratka MBA za jménem bude jistou předností při hledání práce a v předešlých příspěvcích jsme se zmiňovali zejména o soukromém sektoru. Jak je to ale s manažerským vzděláváním ve veřejném sektoru? Co nabízí veřejná správa absolventům MBA škol a co naopak nabízejí školy těm zájemcům, kteří pracují nebo pracovat chtějí veřejném sektoru? Na to se pokusíme odpovědět v následujícím textu.

Co znamená MPA titul?

MPA titul e v podstatě varianta MBA titulu a v anglickém přepisu znamená Master of Public Administration, v doslovném překladu do češtiny by se jednalo o magistra veřejné správy. MPA studium je tedy v podstatě varianta MBA studia přizpůsobená požadavkům cílové skupiny resp. trhu práce v oblasti veřejné správy. MPA titul je podstatně mladší odnoží MBA studia a v českých podmínkách se nabídka tohoto typu studia objevila cca před deseti lety.

Titul MPA je MBA velmi blízký, resp. jedná se o jeho variantu. Základ studia je ale obdobný a řada institucí nenabízí specificky MPA studium, ale klasický MBA program zaměřený částečně na veřejnou správu. Odlišnosti jsou v těchto případech minimální, MBA bude ale mírně univerzálnější a na trhu práce mimo veřejný sektor je MBA přeci jen obvyklejší.

Tak, jak postupně rostla poptávka a současně s ní nabídka MBA programů, nezůstal veřejný sektor pozadu a vzdělávací instituce začaly nabízet varianty MBA programu pro veřejnou správu šité na míru požadavkům veřejného sektoru. I když je MBA stále frekventovanější, v mnoha státních úřadech nebo v oblasti samosprávy se začínají ve stále větší míře objevovat nositelé MPA titulů za jménem. Jedná se zejména o vyšší státní úředníky nebo vyšší úředníky samosprávy.

Zaměření MPA studia

MPA titulJak je uvedeno výše, MPA titul je v podstatě variantou MBA, proto struktura studia a jeho základ se od klasického MBA programu příliš neliší. Základem mnoha MBA programů jsou obchodní dovednosti, které lze zaměnit s dovednostmi komunikačními, způsoby motivace lidí a týmů, efektivní vedení porad apod. V tomto se MPA a MBA programy příliš neliší. Komunikační dovednosti jsou pro každého manažera, ať už v soukromém či veřejném sektoru, základem, stejně jako schopnost motivovat své podřízené a řídit práci týmů. MPA studium ale připravuje na výkon pozic speciálně ve veřejné správě, proto je větší důraz kladen na důkladnou znalost zákonů souvisejících s výkonem veřejné správy. A s ohledem na české specifikum hromadné produkce novel a příslušných prováděcích vyhlášek, je důkladná znalost a orientace v této oblasti naprosto zásadní. MPA studium by tedy mělo připravit profesionála, který bude dlouhodobě působit ve veřejném sektoru, případně v sektoru soukromém, který je na veřejný sektor nějakým způsobem navázán.

MPA titul je primárně určen pro vyšší úředníky na pozicích tajemníků či vedoucích odborů. Podmínkou zahájení studia je stejně jako v případě MBA programů prokazatelné doložení několikaleté praxe ve vedoucí resp. manažerské pozici. Pokud lze v případě MBA uvažovat o studiu bez předešlého studia na vysoké škole, v případě MPA studia je to nesmysl. Vysoká škola v určitém oboru je podmínkou pro výkon jakékoli zodpovědnější pozice ve veřejné správě a titul MPA bez vysoké školy by byl v podstatě bezcenný, neboť nejde o klasické akademické vzdělání, ale o vzdělání profesní.

Možnosti studia MPA a cena studia

Pokud se rozhodujete o zahájení studia v některém z MBA programů a řešíte kde studovat MBA a kolik za něj zaplatit, je výběr opravdu značný. Počet institucí nabízejících MBA studium narostl na desítky a konkurence v této oblasti je značná. Jiná je zatím situace v případě MPA programů, které zatím nabízí pouze omezené množství škol soustředěných často v hlavním městě. Nicméně, i v této oblasti je patrný nárůst poptávky a nabídka MPA programů se postupně rozšiřuje.

Co se týče ceny studia, v současné době jsou náklady na vystudování MPA programu průměrně mírně vyšší než v případě MBA. S rostoucí konkurencí ale lze očekávat postupný pokles cen.

Stejně jako v případě MBA i u MPA programů záleží zejména na kvalitě poskytovatele vzdělání. Titul udělený všeobecně nepříliš uznávanou či naprosto neznámou institucí nebude mít takovou váhu jako titul z respektované školy ideálně s univerzitním zázemím. V případě MBA studia vždy zdůrazňujeme, pokud je možnost, studium zahraničního nebo zahraniční univerzitou zajišťovaného programu a ideálně v cizím jazyce. V případě MPA to neplatí doslova, studium by se rozhodně s ohledem na zaměření mělo odehrávat v České republice. Nicméně platí, že znalost cizího jazyka by měla být pro výše postaveného manažera v rámci veřejné správy jakousi samozřejmostí.

5 Comments so far:

 1. Jens napsal:

  Klasické MBA je podle mě univerzálnější, než MPA. Minimálně v případě, pokud se budete pokoušet o práci v zahraniční společnosti. Klasické MBA bude vždy preferovanější..

 2. Jana napsal:

  Probůh, co to je zase za titul? No, hlavně, že jim to veřejná zpráva platí z našich daní. Rozhodně souhlasím s Jensem, že jedině MBA nebo LL.M.

 3. Klara napsal:

  Souhlas s Janou. Veřejná správa se obejde i bez nositelů MPA titulů. I když, kdyby zárukou bylo, že program vychová opravdu schopného a poctivého úředníka… Asi scifi, že?

 4. Věra Náhlíková napsal:

  MPA má smysl, záleží ale na skladbě programu, zaměření na praxi a náročnosti studia. proč nemít profesionály i ve veřejné správě ne?

 5. DavidHuple napsal:

  [url=http://spellsworld.com/]apk android games[/url] – android apps download free, cracked apk market

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

„O chytré ženské je nouze. Konečně o chytré mužské zrovna tak.“ Jan Werich