"Vítejte na webu MBA school. Najdete zde všechny informace potřebné k zahájení studia v některém z manažerských MBA programů. Zařaďte se mezi manažerskou elitu a nastartujte Vaši pracovní kariéru ziskáním titulu MBA."

Home   Blog   Jak snížit cenu MBA studia? Možností je stipendium

Jak snížit cenu MBA studia? Možností je stipendium

Studium v MBA programu je poměrně nákladnou záležitostí, kterou zájemci, kteří o studiu uvažují, dlouho zvažují. Jedná se, zejména v případě zahraničních škol, o významný náklad, který může člověka finančně zatížit na několik dalších let. V mírně lepší pozici jsou ti, kterým studium umožní a také platí jejich zaměstnavatel. I tam ale tento náklad bývá vykompenzován např. povinností zachovat věrnost dané společnosti po určitou dobu po dokončení studia. V úvahách zájemců o studium MBA se proto logicky objevuje otázka, jak náklady na studium co nejvíce snížit. A jedno osvědčené řešení existuje.

V ČR je stipendium spíše výjimkou

V jednom z příspěvků jsme zmiňovali různé slevové akce, které jsou běžné jak v České republice, tak v zahraničí. Vzdělávací instituce inzerují slevy poměrně hojně a platí to zejména o českých školách. Slevy MBA programu se mohou pohybovat v řádech několik desítek procent. Pokud zájemce má vybranou konkrétní školu, doporučujeme rozhodně nějakou dobu nabídku MBA studia sledovat. Snadno se může stát, že časově omezená nabídka na slevu je spíše marketingovým tahem a sleva je ve skutečnosti běžná cena za studium MBA programu. V této souvislosti je třeba dát pozor na poplatky, které se zahájením studia MBA a s jeho průběhem mohou pojit. Může se jednat o poplatky za zkoušky, vedení závěrečných prací atd. Důkladný průzkum před zahájením studia může ušetřit spoustu peněz i následného stresu.

Zahraniční školy nabízí i pokrytí nákladů na pobyt

MBA stipendiumSlevy jsou ale pouze jednou z možností, druhou a více preferovanou, je stipendium. V české republice bohužel nejde o nijak rozšířenou záležitost, zato v případě zahraničních a často prestižních vzdělávacích institucí, je nabídka stipendia samozřejmostí. Samozřejmě musí uchazeč resp. žadatel o stipendium splnit jisté podmínky, není to ale nereálná záležitost. V České republice budete nabídku stipendia hledat velmi těžko. Jako jedna z mála institucí přišla s nabídkou stipendia, které může pokrýt až sto procent nákladů na studium instituce CEMI. Stipendium je určené osobám se zdravotním postižením. Daleko více možností nabízí zahraniční školy. Do vyhledávače stačí zadat příslušné heslo a prostudovat opravdu velké množství možností. Pokud má zájemce už předem vytipovanou školu, kde chce MBA program nebo akademický program studovat, s pravděpodobností hraničící s jistotou najde na webových stránkách školy i informace o možnosti získat stipendium. Pokud splní kritéria, může se přihlásit a doufat, že se stane jedním z vyvolených. Počet podpořených se pohybuje od jednotek až po desítky uchazečů v akademickém roce, což není malé číslo. Podmínky se liší podle zaměření a podle donátorů. Může se jednat o podporu studentů z některé specifické lokality, např. ze zemí Afriky, což asi nebude Váš případ. V podmínkách ale můžete objevit řadu jiných podmínek, kterým budete bez problémů vyhovovat – finanční nouze, občanství některé ze zemí EU, podmínka účastnit se některých aktivit školy apod. Často je podmínkou žádosti jen zahájení studia a student může automaticky o stipendium požádat. Pokud je student úspěšný, může pak stipendium pokrýt až sto procent nákladů jako za studium, tak za pobyt a vedlejší výdaje. V zahraničí jsou rovněž velmi rozšířená prospěchová stipendia. Platí to sice zejména pro studium klasických akademických programů, tuto možnost ale lze najít i v podmínkách MBA studia.

Šance na získání stipendia nelze předem odhadovat, ale za pokus podání žádosti rozhodně stojí. Zvlášť to platí v případě studentů, kteří měli výborné studijní výsledky. Zisk stipendia může znamenat pro ty, pro které by jinak studium bylo finančně nedosažitelné, nastartování úspěšné kariéry.

3 Comments so far:

  1. V ČR je to se stipendiem na štíru a u MBA zvlášť. Přitom by odstupňované stipendium např. jako výrazná sleva ze školného, mohlo motivovat spoustu lidí k tomu, aby studium zahájili…

  2. Emily napsal:

    Hello my name is Emily and I just wanted to send you a quick message here instead of calling you. I discovered your Jak snížit cenu MBA studia? Možností je stipendium – MBA school page and noticed you could have a lot more visitors. I have found that the key to running a successful website is making sure the visitors you are getting are interested in your website topic. There is a company that you can get keyword targeted traffic from and they let you try the service for free for 7 days. I managed to get over 300 targeted visitors to day to my website. Visit them here: http://mariowelte.de/8ajy

  3. toman25 napsal:

    Stiepndium u MBA? Slyším poprvé. Spíš je lepší se zaměřit na různé akce atp.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

„Přátelství je součást lidského štěstí.“ Jan Werich